Puu- ja köögiviljad annavad meile tähtsaid vitamiine ja mineraalaineid, fütotoitaineid, antioksüdante ning kiudaineid. Kõik need on meie igapäevaseks kvaliteetseks toimimiseks väga vajalikud. Seega poleks mõistlik talvisel ja kevadisel ajal, kui meie piirkonnas värsket kraami pole, neid lihtsalt vältida. See võib lõppeda ülekaalulisuse või veel hullem, mõne süvenenud haigusega.
C-vitamiini defitsiit
Poodides on küll värske puu- ja köögivili aastaringselt saadaval. Tervislikkuse mõttes tasuks aga sel perioodil valida hoopis külmutatud kraam. Kui sul on näiteks valida värske ja külmutatud lillkapsa või ükskõik mis muu vilja vahel, siis viimane neist on tervislikum. Miks? Sest külmutatud lillkapsas pistetakse sügavkülma üsna ruttu peale saagikoristust ning selles jõuavad säilida kõik vajalikud ained. Värske lillkapsas on kaua seisnud ning seetõttu hakkab ta ka oma toiteväärtust kaotama. Eriti C-vitamiini, mille defitsiidis me sel perioodil oleme. Kõige suurem C-vitamiini puudus tabab eestlasi just veebruarist maikuuni.
Meie organismi C-vitamiini vajadus on aastate jooksul suurenenud, sest tänapäeval vajab ka meie immuunsüsteem rohkem tuge, kuna nii stress, ebaõige toitumine kui ka liigne sportimine võivad seda keerulist süsteemi nõrgestada. C-vitamiini puudusel tekivad tõsised terviseprobleemid, eelkõige sidekoe nõrkus ja immuunsuse puudulikkus. C-vitamiin mõjutab ka meie aju, tasakaalustades närvivahendusaineid ja aidates vähendada oksüdatiivset stressi. Samuti seostatakse madalat C-vitamiini taset väsimusega. C-vitamiin aitab võimsalt võidelda ka enneaegset vananemist tekitavate vabade radikaalidega, mida saame näiteks praetud toidust, aga mida stressiolukorras ka meie keha ise juurde toodab. Lisaks aitab C-vitamiin kollageenil paremini imenduda ning toetab selle tootmist organismis. Nii et tegemist on tõelise tervise – , ilu – ja nooruslikkuse vitamiiniga. C-vitamiini miinuseks aga ongi see, et ta kipub õhku haihtuma, kui viljad pikalt niisama seisma jäävad.
Selleks aga, et olla külmutamiskvaliteedis kindel, tasub endale valida kindel partner. Näiteks Eestis tegeleb kvaliteetse puu- ja köögiviljade külmutamisega Figuraata. Kogu nende valikus olev tooraine jahutatakse saagikoristuse ajal momentaalselt maha, mis tagabki puu- ja köögiviljade kvaliteedi ning selle, et kasulikud ained nn plehku ei paneks. Selleks on neil olemas oma transpordivahendid, mis on varustatud jahutusseadmetega. Tootmishoones jätkatakse protsessiga juba suurtes jahutuskambrites.
Visuaalne vaatlus
Kuidas aga teada, milline külmutatud toode on kvaliteetne ning milline mitte?
Tihti ei ole võimalik iga külmutatud köögiviljasegu tootmisprotsessi ja tööpõhimõtetele jälile jõuda. Sellisel juhul võib hinnata toote kvaliteeti visuaalselt. Kui näed, et köögiviljad on omavahel kokku kleepunud või paki põhjas või toorainel on üleliigset jääd, siis võid järeldada, et külmutamisprotsess pole olnud parim. Toorainet on kas vahepeal ülessulatatud või on esialgse jahutamisega liiga kaua oodatud. Ideaalis peaksid visuaalselt vaadeldes kõik marjad, köögiviljad, puuviljad olema pakis eraldi tükkidena. See kui pead noa või kahvliga hakkama näiteks maasikaid üksteisest eraldama on märk ebakvaliteetsest külmutusprotsessist.
Lisaks sellele, et külmutatud puu- ja köögiviljad on talvel ja kevadel värskest tervislikumad, on nad ka taskukohasema hinnaga.
Lisaks säilivad külmutatud puu- ja köögiviljad ka koduses köögis kauem. Ükski banaan ega mango ei lähe nn käest ära ning seega on ka toiduraiskamist vähem ja ökoloogiline jalajälg väiksem.
Figuraata toodangut enda toidulauale lisades saad kindel olla, et tooraine on kvaliteetne ning hoolega käideldud. Samuti saad valida väga paindlikust sortimendist omale just meelepärased tooted ning luua aluse mitmekesisele toitumisele.
Sügvakülmutatud marjade kasutamine
Figuraata sügavkülmutatud marju on imelihtne kasutada ning meetodeid selleks on mitmeid. Tooksin välja mõned nipid ja vahendid, mis lihtsustavad tunduvalt marjade kasutamist.
Esiteks, parim ja kõige lihtsam viis on võtta marjad lihtsalt kaussi sulama ning peale mõningast ootamist vaikselt tarbida. Jälgi seejuures kindlasti seda, et produkt ei oleks ülimalt külm, vaid oma tekstuurilt natukene pehme, kuid samas mitte täiesti üles-sulanud. See on puhas tunnetuse küsimus.
Teiseks tarbimist lihtsustavaks metoodikaks on produktide blenderdamine. Siinkohal tuleb appi Blendtec.
Mõnusalt kreemja ning naudingute rohke tekstuuriga smuuti saavutamiseks, on Blendteci blendrid ideaalne valik. Kvaliteetse blendri tunned ära just lõppresultaadi järgi, milline smuuti tekstuur jääb. Lisaks tasub ära märkida ka see, et seda tehnilist abivahendit võid kasutada ka varahommikul, kui teised alles magavad-mürasummuti on Blendteci üks niššidest. Proovi järgi!
Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja
${___('share')}